Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul

Balon ile Sinüzit Ameliyatı

Balon İle Sinüs Ameliyatı

Endoskopik sinüs cerrahisi operasyonları ileri teknolojik aletlerin daha da geliştirilmesi ile artık sinüzit ve burun içi operasyonların vazgeçilmezi olmuştur.     

Endokopik sinüs cerrahisinde kullanılan aletler ve tercih edilen yaklaşım burun içindeki hastalığa göre farklılık göstermektedir. En sık kronik sinüzit, nazal polipozis, burun içi iyi huylu ve kötü huylu hastalıkların tedavisinde endoskopik sinüs cerrahisi kullanılmaktadır.      

Kameraya bağlı olan değişik açılardaki endoskoplar yardımıyla ve burun içine uygun büyüklükteki mikro aletler ile herhangi bir kesi yapmadan sadece burun deliklerinden girilerek bu operasyonları gerçekleştiriyoruz.     

Bu operasyonlar sonrası hastamıza tampon kullanmıyoruz, dikiş olmuyor ve yaklaşık 1 gece hastane yatışı sonrasında 4 gün içinde hastamız işine rahatlıkla dönüyor. Özellikle son yıllarda seçilmiş kronik sinüzit vakalarında en sık tercih ettiğimiz yol balon ile yapılan sinüzit ameliyatı olan balon sinoplasti yöntemidir.

Balon Sinoplasti Kimlere Uygulanır?

Kronik sinüzit tanısı konulmuş ve izole sinüzitli seçilmiş vakalarda en sık tercih ettiğimiz yoldur.      

Ameliyat Nasıl Yapılıyor?

Balon sinoplasti ameliyatı genel anestezi altında, burun içinden kamera yardımıyla yapılmakta ve herhangi bir kesi, dikiş olmadan operasyon tamamlanmaktadır. Kamera eşliğinde, kataterin ucuna yerleştirilen balon, tıkalı sinüsün ağzında açılarak, o bölgenin genişletilmesini sağlar, genişleme sonrası sinüs içindeki iltihap doğal drenaja bırakılır ve temizlenir, herhangi bir kesi olmadan, kanama olmadan işlem tamamlanır.

Ameliyat Ne Kadar Sürüyor?     

Balon sinoplasti ameliyatı, sinüzitin yaygınığına göre 1 saat ile 1,5 saat arasında değişen zamanda yapılmaktadır.

Ameliyat Sonrası Burun İçinde Tampon Oluyor Mu?

Bu ameliyatlardan sonra burun içinde tampon olmuyor.

Nazal Polip Ameliyatlarında Balon Kullanılabilir Mi?

Nazal polip ameliyatlarında balon sinoplasti uygun bir yöntem değildir, Polipler kitlesel yoğunluk oluşturarak tıkayıcı etki gösterdiklerinden, mikrodebrider ile yapılan ameliyatlar daha başarılı sonuçlar vermektedir.