Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul
bademcik küçültme

Bademcik Küçültme Hangi Durumlarda Gereklidir?

Bademciklerin iltihaplanması tıp literatüründe tonsilit olarak tanımlanmaktadır. Genellikle çocuklarda görülen bu problem, günlük yaşam kalitesini önemli derecede düşürmekte, genel sağlık durumunu olumsuz etkilemekte ve gelişme geriliğine yol açabilmektedir. Bu nedenle tedavisinin ertelenmemesi gerekmektedir. 

Bademcik İltihabı (Tonsilit) Tedavi Yöntemleri 

Bademcik iltihabı problemi yaşayan çocuklar ayrıntılı bir tanı süreci yaşamaktadır. Özellikle beta virüsü bakımından araştırma yapılması gerekmektedir. Bu noktada antibiyotik kullanımının gereksiz bir şekilde uygulanmasından da kaçınılması gerekmektedir. Bademcik iltihabı da tüm diğer üst solunum yolu enfeksiyonları gibi bulaşıcı özellik göstermektedir. Bu nedenle okula giden çocuklarda bu problem çok daha sık görülmektedir. 

Bademcik iltihabının tedavisinde öncelikle koruyucu özellikli önlemler alınması gerekmektedir. Kalabalık ortamlarda bulunulmamalı, bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Bunun yanı sıra özellikle fazla sıcak ve soğuk olmayan sıvı gıdaların bol tüketilmesi önerilmektedir. 

Bademcik İltihabında Antibiyotik Kullanımı

Bademcik iltihabı probleminde gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılması gerektiğini belirtmiştik. Doktorunuz önermediği sürece antibiyotik kullanılmamalıdır. Peki antibiyotik ne zaman kullanılmalıdır?

- Beta enfeksiyonuna maruz kalındıysa

- Romatizmal özellikli ateş yaşanıyorsa

- Şeker hastası çocuklarda

- Bademcik iltihabının yanı sıra sinüzit ve orta kulak iltihabı da yaşanıyorsa antibiyotik kullanılmalıdır. 

Bademcik İltihabında Ne Zaman Hastanede Yatış Gerekir? 

Bademcik iltihabı çok sık görülen bir tür çocuk KBB hastalığıdır. Ancak bazı hastalarda bu problem çok daha ağır ve şiddetli bir şekilde yaşanabilmektedir. Bu durumlarda hastanın sürekli gözlem altında tutulması gerekebilmektedir. Bademcik iltihabı probleminde hastanede yatışı gerektiren durumlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

- Yutma zorluğu yaşanıyorsa

- Gıda alımı engelleniyorsa

- İdrara çıkma oranı azaldıysa

- Bulantı ve kusma durumları yaşanıyorsa

- Kulak iltihabı ve sinüzit durumları geliştiyse

- Zihinsel karmaşa yaşanıyorsa hastanede kalmak gerekebilmektedir.  

Bademcik İltihabında Ne Zaman Bademcik Küçültme Yapılır?

 Bademcik iltihabı nitelikli bir şekilde tedavi edilmediği durumlarda çocuğun genel sağlık durumu önemli derecede olumsuz etkilenmekte ve gelişme geriliği yaşanabilmektedir. Bu durumlarda bademcik küçültme uygulamasına başvurulmaktadır. 

- 1 yıl içerisinde 5 kez bademcik iltihabı yaşandıysa

- Bademcik büyümesi nedeni ile horlama ve uyku apnesi gibi problemler de yaşanıyorsa

- Tedavide kullanılan ilaçlar fayda sağlamadıysa bademcik küçültme uygulaması düşünülmelidir. 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir