Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul
çocuklarda horlama

Çocuklarda Horlama Nedenleri Nelerdir?

Horlama, hava yollarındaki hava yolunun yeterince açık olmadığını gösterir ve çok güçlü horlama, dar bir alandaki hava yolunun zorlandığını gösterir. Horlamanın, yaşlılarda olduğu gibi çocuklarda da bir hastalık olduğunu kabul etmek, tedavide ilk adımdır.

Çocuklar Neden Horlar?

Horlama sadece erişkinlerde değil, çocuklarda da görülür. Çocuklarda horlama, gürültülü bir sesin yanı sıra sağlıklarını ve yaşamlarını tehdit eden önemli bir sorundur. Aynı zamanda okul başarısını da olumsuz yönde etkilemektedir. Uyku sırasında boğaz ve burundaki tıkanıklık, çocukların gece uyuyamamalarına ve horlamalarına neden olur. Küçük çenesi ve ensesi olan çocuklar dilin arkasındaki boşluk nedeniyle horlayabilir.

Bademciklerin ve burun kanallarının aşırı büyüklüğü çocuklarda horlamanın en önemli nedenidir. Diğer sebepler; burun tıkanıklığı, alerji, reflü, obezite, fasiyal kemer bozuklukları ve Down sendromudur. Genel itibariyle çocuk horlaması önemli görülmelidir.

Horlama Çocuklarda Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle, horlamanın nedenini bulmanız ve tedavinizi buna göre planlamanız gerekir. Çocukların önemli bir kısmında uykularında solunum bozukluğu vardır; büyümüş bademcikler ve burun kanalları en önemli nedenlerdir. Ek olarak, çocuğun diş ve çenelerinin yapısını ve ortodontiyi tedavi açısından değerlendirmek gerekir.

Obezite, horlamayı arttırmada önemli bir faktördür. Bu durumda, çocuğa bir beslenme uzmanının yardımı ile kilo kontrolü yaptırılmalıdır. Çocuklarda burun mukozası nedeniyle alerji problemi, şişlik, horlamaya neden olabilir, alerji tedavisi yapılmalıdır.

Çocuklarda burun kemiğinin eğriliği, özellikle burun hasarı nedeniyle gelişebilir. Bununla birlikte, tedaviyle ilgili farklı görüşler vardır, hemen ameliyat sunan doktorlar da vardır, 18 yaşın altında cerrahi müdahale tavsiye etmeyenler de vardır.

Çocuklarda Horlamayı Tedavi Etmek Gerekli midir?

Sağlıklı bir çocuk horlamadığı için çocuklarda horlama tedavi edilmelidir. Horlamaya gece uyku apnesi nöbetleri eşlik ederse, sağlık etkileri daha kötü olabilir. Bu nedenle tedavi önemlidir.

Her şeyden önce, boğaz, burun ve kulak ayrıntılı olarak incelenmelidir. Röntgen muayenesi (radyografi) özellikle küçük çeneli çocuklarda yapılır. Şişman bebeklerde kan sayımı yapılmalıdır. Bebeklerde genellikle düzensiz, hızlı nefes alma ve 6 aya kadar nefes tutma süreleri vardır. Bu gelişimin bir parçasıdır ve hastalığın bir belirtisi değildir. Sadece nefes almayı unuturlar. Ancak, çocuk renk değiştirirse, o zaman bu önemli bir işarettir.

Çocuğunuzun Horlamasını Tedavi Etmede 5 Adım!

  1. Her şeyden önce, böbrek hastalığı ve bademcikleri tedavi ederken, ilaç tedavisini denemelisiniz, ancak çocuk bademciklerinden rahatsızsa, gerekirse aldırmalısınız. Elbette bir uzman görüşü şarttır.
  2. Çocuğun diş ve çene yapısını değerlendirmek için ortodonti tedavi açısından incelenmelidir.
  3. Obezite, horlamayı arttırmada önemli bir faktördür. Bu durumda, çocuğun diyeti bir beslenme uzmanı ile koordine edilebilir.
  4. Çocuklarda mukoza alerjileri ve burun şişliği nedeniyle alerji problemi, horlamaya neden olabilir, alerji tedavisi yapılmalıdır.
  5. Çocuklarda nazal kemiğin eğriliği, özellikle burun hasarı nedeniyle gelişebilir. Ancak, tedavi için 18 yaşına kadar beklemek önemlidir. Gelişmiş eğrilik ise, işlem yaşı geri taşınabilir.

Çocuklarda Horlama ve Burun Tıkanıklığı

Soğuk algınlığı nedeniyle üst solunum yolları enfeksiyonu, çocuklarda en sık horlama ve tıkanma nedenidir. Bu, çocuklarda ara sıra horlamanın ana nedeni olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında mukus, solunum yollarını kapatır, çocuklar solunum problemleri yaşar ve tıkanır. Bu yüzden nefes alırken horlayabilirler.

Burun tıkanmasının bir diğer nedeni alerjidir. Alerjiler nedeniyle tıkanmış bir burun nefes almayı zorlaştırabilir ve uyku sırasında çocuğun horlamasına neden olabilir. Çocuğunuzun alerjik bir reaksiyonu olmasa bile, çocuğunuzun alerjilere karşı genetik duyarlılığını analiz ettirmeniz yararlı olacaktır. Çünkü alerjisi olan tüm ebeveynlerin çocukları için alerji seviyesi % 70'tir.

Bebek beslenmesinde etkili olduğu kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik ürünler ile bağışıklığı destekleyebilirsiniz. Çocuğunuz için etkili olduğu kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik ürünler için eczacınıza veya doktorunuza danışmalısınız