Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul
Septum Deviasyonu

Septum Deviasyonu

Septum Deviasyonu

Septum burunun yapısına katılan ve burunun çatısını olusturan kıkırdak parcadır. Bu kıkırdak her iki burun deliğini içeride birbirinden ayırır ve iki ayrı solunum yolu haline getirir. Bu parcadaki herhangi bir kırılma, eğilme ya da bükülme, o tarafta nefes almayı zorlaştırır ve bazen tamamen tıkanmasına sebep olur. Bu eğilmenin adına septum deviasyonu adı verilir.     

Septum Deviasyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 30 dk kadar sürer. Eğrilmiş olan septum kıkırdağı değişik tekniklerle düzeltilerek olması gereken hale getirilir ve ameliyat sonlandırılır.        

Deviasyon Ameliyatında Dikiş Kullanılır mı?

Bu ameliyatlarda ben uzun zamandır dikiş kullanmıyorum. Bu nedenle ameliyat sonrası burun içinde kabuklanma ve batma olmuyor.

Deviasyon Ameliyatında Tampon Kullanılıyor mu?

Tampon kullanmıyorum özellikle uygun ve seçilmiş vakalarda septal stapler adı verilen zımba kullanıyorum ya da özel slikondan yapılmış ve üzerinde nefes almayı da sağlayan deliklerin olduğu splint adı verilen özel bir ürün kullanıyorum. Hasta ameliyat sonrası rahatlıkla nefes alıp verebiliyor.

Ameliyat Sonrası Şişlik ve Morluk Oluyor mu?

Ameliyat sonrası burunda şişlik, morluk ve şekil değişikliği olmuyor. Bu ameliyat fonksiyonel bir ameliyat olduğu için sadece burun iç kısmına müdahele ediliyor.

Ameliyat Sonrası Burun Tamamen Tıkanıyor mu?

Hayır, ameliyat sonrası septal stapler kullanılırsa burun içinde hiçbirsey olmuyor ve çok rahat nefes alıp verilebiliyor. Eğer nazal splint kullanılmış ise splint üzerinde delikler olduğu için nefes alınabiliyor. Bu splintler genellikle ameliyatın ertesi günü alınıyor.

Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Günlük Hayata ve İşe Dönülebilir?

Bu operasyondan 3 gün sonra normal yaşama devam edilir. İşe başlanabilir.

Ameliyat Sonrası Burun Spreyleri Kullanılıyor mu?

Özellikle hastalarıma burun içi temizliği sağlamak amaçlı steril olarak üretilmiş spreylerden veriyorum ve bu hem cabuk iyileşmeyi, hemde burun içi temizliği sağlıyor.