Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul
sinüzit ameliyatı

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Sinüzit problemi; yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren, tedavi edilmediği sürece çok daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilen bir hastalıktır. Sinüzit kısaca; sinüslerin çeşitli nedenler ile enfeksiyona maruz kalması ve bunun sonucunda da baş ağrısı, burun tıkanıklığı gibi şikayetlere neden olması olarak tanımlanabilmektedir. 

Sinüzit Ameliyatına Ne Zaman Başvurulmalıdır? 

Sinüzit hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilen bir problemdir. Sinüslerin iltihaplanması sonucunda yaşanılan burun tıkanıklığı, baş ağrısı ya da yüzde dolgunluk hissinin yanı sıra aynı zamanda diş ve göz enfeksiyonlarına da neden olabilen sinüzit problemi;

  •  ilaçla tedavi 
  •  burun spreyleri ya da burun yıkama 
  •  yaşam tarzında değişiklikler
  •  alerji tedavileri 

gibi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Ancak sinüzite neden olan faktörlerin nitelikli bir şekilde belirlenmesi ve bu faktörlerin ortadan kalıdırlması öncelikli tedavi yöntemleri arasındadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde öncelikle sinüzite neden olan faktörlerin üzerinde durmak gerekmektedir.

Alerjik reaksiyonlar; özellikle bahar alerjileri ya da alerjik rinit gibi alerjik hastalıklar, sinüslerin içerisindeki mukozal yapının bozulmasına neden olabilmekte ve bu durum sinüzit problemine neden olabilmektedir. Alerjik reaksiyonların önüne geçilerek sinüzit problemi de ortadan kaldırılabilmektedir. 

Uzun süre soğuk algınlığına maruz kalma; soğuk algınlığına sık sık maruz kalma ve bu problemin nitelikli bir şekilde tedavi edilememesi sinüzite neden olan bir diğer faktördür.  Bu problemin ortadan kaldırılması sonucunda sinüzitin neden olduğu şikayetleri de ortadan kaldıracaktır. 

Sinüslerdeki anatomik bozukluklar, doğumsal ya da tarvmaya bağlı nedenler ile açığa çıkan sinüslerdek şekil bozuklukları da sinüzit problemine neden olabilmektedir. Bu problemin giderilmesi cerrahi yöntemler ile mümkün olabilmektedir.

Sinüzit problemi akut ve kronik olarak iki şekilde değerlendirilmektedir. Akut sinüzit ilaç tedavisi ile ortadan kalıdırılabilirken; 3 aydan uzun süre şikayetlere neden olan kronik sinüzit probleminde ilaçla tedavi yöntemleri fayda sağlamamaktadır. Bu nedenle cerrahi yöntemlere başvurulabilmektedir. 

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Süreç

Sinüzit ameliyatı günümüz teknik imkanları doğrultusunda endoskopik yöntemler ile  uygulanabilmektedir. Sinüslerdeki şekil bozukluklarının giderilmesi, sinüslerin iltihaptan arındırılması ve sinüslerin buruna ulaşan ağızlarının genişletilmesi amacı ile endoskopik sinüs ameliyatı teknikleri uygulanmaktadır. 

Sinüzit ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Ve bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir; 

- Sigara kullanılmamalı, sigara kullanılan ortamlarda bulunulmamalıdır.

- Alerjik reaksiyona neden olabilecek faktörler yaşam alanından uzaklaştırılmalıdır. (halı, battaniye, çiçek ve tüylü hayvan)

- Soğuk algınlığına neden olabilecek durumlardan kaçınılmalıdır.

- Çalışma ve yaşama alanındaki havalandırma sisteminin periyodik temizlikleri aksatılmamalıdır. 

Sinüzit ameliyatı sonrasında günlük yaşam içerisinde yukarıdaki maddelere dikkat edilmediği durumlarda problemin tekrarlama olasılığı oldukça yüksektir.