Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul
burun eti tedavisi

Burun Eti Tedavisi

Burun etinin büyümesi sonucu gerçekleşen sorunlar sebebiyle gerçekleştirilen burun eti tedavisi hakkında bilgi sahibi olabilmek için öncelikle burun eti hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Burun Eti (Geniz Eti, Adenoid)

Burun eti, halk arasında daha aşina olduğumuz haliyle genzi eti, burun ile boğaz arasına yerleşmiş, üzüm salkımına benzeyen bir görünüme sahip olan lenf dokusu kümesidir. Geniz eti, bademciklere benzer bir göreve sahiptir ancak bademcikler gibi gözle görülebilecek dokular değildirler. Burun eti, burun yoluyla vücudumuza girebilecek olan virüs ya da bakteri cinsi mikropları yakalama ve bu yolla vücudu hastalıklara karşı koruma amaçlı bir işleve sahiptir. Solunum yoluyla vücudumuzda oluşabilecek hastalıkların önüne geçmek amacıyla, burun ile boğaz arasında bulunmaktadır. Geniz eti, bademcikler ve dil kökü bademcik dokusu ile bir arada bulunan, koruyucu lenf halkasının bir parçasıdır.

Geniz eti, sahip olduğu girintili çıkıntılı yapısı dolayısıyla, mikropları tuttuktan sonra dokusunun içinde barınmasına sebep olabilmektedir. Bu bağlamda geniz eti rahatsız edici nitelikte büyümese ve tıkayıcı bir etki yaratmasa bile barındırdığı mikroplar dolayısıyla enfeksiyon odağı haline gelebilmektedir. Bu durumda geniz eti, kulak burun ve sinüslerde sürekli tekrarlayan ve tam olarak iyileşme sağlanamayan iltihaplanmalara sebep olabilmektedir. Geniz etinin tıkayıcı boyutta büyümesi ya da enfeksiyon odağı haline gelmesi, kendini tekrar eden sinüzit vakalarına, işitme kaybına sebep olabilecek faktörleri oluşturan orta kulak enfeksiyonlarına, kulak zarı çökmelerine ve orta kulakta sıvı toplanması durumlarına yol açabilmektedir.

Burun eti, hiçbir neden yokken ortaya çıkabildiği gibi, alerjik durumlar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Burun etinin alerjik etkenle karşılaşması içindeki kan akımının artmasından dolayı büyümeye sebep olabilmektedir. Bunun yanında, burun iltihapları sonucunda ya da yaşa bağlı olarak, burun etlerinde büyüme ortaya çıkabilmektedir.

Geniz eti, doğumla birlikte vücudumuzda bulunmaktadır ve bademciklerle birlikte 8 yaşına kadar büyür. Bu sebepledir ki, genzi eti büyümesiyle ilgili şikayetler en sık olarak 1 ya da 2 yaşlarında ortaya çıkmaktadır.

Büyümüş Burun Eti Belirtileri Nelerdir?

 • Burundan nefes almakta güçlük ve burun tıkanıklığı
 • Sürekli olarak ağız yoluyla nefes alınması
 • Geniz etinden ve burun tıkalıymışçasına konuşma durumu
 • Nefes alıp verme durumunda ses çıkması
 • Horlama
 • Solunum yolarını tıkayacak nitelikte büyümüş olan geniz eti, uyku sırasında nefes alıp verilmesini güçleştirebilmekte, hatta uykuda birkaç saniye süreyle nefesin tutulması (uyku apnesi) şeklinde etkisini gösterebilmektedir.
 • Yemek yerken burundan nefes alınamadığı ve ağız yoluyla nefes alındığı için iştahsızlık yaşanmasına sebep olabilmektedir.
 • Açık ağızla uyunduğu ve uyku esnasında yeterli oksijen alınamadığı için, yeterli süre uyunmasına karşın devam eden uyku hali, gün içinde hissedilen yorgunluğa sebep olabilmektedir.

Nasıl Muayene Edilmektedir?

Burun etinin tıkayıcı boyuta ulaşmış olup olmadığı endoskopik bir muayene yoluyla gözlemlenebilmektedir. Burun içine yerleştirilen ince bir endoskop ile muayene edilmesiyle geniz etinin geldiği büyüklükle, burun gerisindeki açıklığı ne boyutta tıkadığı belirlenebilmektedir. Burun etinin büyüklüğü röntgen tetkiki yoluyla da incelenebilmektedir.

Burun Eti Tedavisi İlaçla Yapılabilir mi?

Kortizonlu burun spreylerinin kullanımıyla, geniz etinde en fazla %10 oranında bir küçülme sağlanabilmektedir. Bu küçülme oranı az da olsa bazı hastalar için tıkanıklığın azalmasını sağlayabilmektedir. Ancak burun spreylerinin kullanımı süreklilik gerektirmektedir, çünkü spreyin kullanılmasının kesilmesi halinde geniz eti büyümeye devam etmektedir.

Tuzlu su yardımıyla geniz eti ve burun içinin temizlenmesi bazı hastalarda burun tıkanıklıklarını azaltabilmektedir. Ancak ilaçlar yoluyla geniz etinin büyümesi sonucu yaşanan bütün sorunların kesin bir tedavisi söz konusu değildir.

Burun Eti Ameliyatının Gerekli Bulunduğu Durumlar

1. Tıkanma Durumları

 • Sürekli olarak devam eden burun tıkanıklığı ve bu nedenle ağız yoluyla solunum yapılması
 • Uyku apnesi, uykuda sürekli olarak ağızdan nefes alınması sonucu oluşan uyku problemleri, diş problemleri, üst damakta meydana gelen problemler geniz etinin tıkayıcı nitelikte büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır ve bu durumlarda geniz etinin alınması gerekmektedir.
 • Kalp Yetmezliği, sağlıklı şekilde solunum gerçekleştirilememesi ve vücuda ağız yoluyla yapılan solunumla yeterli oksijen alınamamasına bağlı olarak ortaya çıkan problemlerdir. Burun eti ameliyatını gerekli kılmaktadır.
 • Diş ve çene bölgelerindeki gelişimsel bozukluklar, üst damakta meydana gelen problemlerdir. Bu problemler sonucunda, üst çene yeterince gelişememekte, üst çene arka çeneye oranla daha arkada yerleşmekte ve bu sebeple ortaya ortodontik problemler çıkabilmektedir.
 • Büyüme ve gelişme gerilikleri
 • Konuşma Bozukluğu, orta kulakta oluşan hasar ve ortodontik problemlerle bağlantılı olarak gelişmektedir.

2. Enfeksiyonel Durumlar

 • Kronik olarak gerçekleşen ya da tekrarlanan geniz akıntıları ve sinüzit durumları geniz etinin alınmasını gerekli hale getiren birtakım ataklara sebep olabilmektedir. Sürekli olarak gerçekleşen sinüzit atakları, öksürük ve ateşe sebep olan durumlardır.
 • Kronik olarak gerçekleşen ya da tekrar eden orta kulak enfeksiyonları burun etinin alınmasını gerekli hatta çoğu zaman zorunlu kılan durumlardır. Orta kulak enfeksiyonları sürekli tekrar etmesi ya da kronik olması durumunda, işitme kaybına sebep olabilecek nitelikte sonuçlar doğurduğundan geniz eti ameliyatı yoluyla alınması daha sağlıklıdır.

3. Diğer Durumlar

 • Tümör şüphesi
 • Ağız kokusunun bulunması.

Burun Eti Ameliyatları Nasıl Yapılmaktadır?

Burun eti ameliyatlarında sık tercih edilen yöntem, geniz etinin kazınarak alınmasıdır. Günümüzde pek tercih edilmeyen bir yöntem olarak, geniz etinin kesilerek alınması yöntemi de mevcuttur. Başka bir yöntem olarak, ısı enerjisi verme yoluyla da geniz eti dokusunun alınması mümkündür.

Geniz eti ameliyatı sonrası geniz eti tekrar büyüyebilmektedir. Ancak tekrar büyüme daha çok, erken yaşlarda ameliyatlarda, alerjik çocuklarda ya da geniz etinin tamamen alınmadığı durumlarda ortaya çıkabilmektedir.