QB med , Işıklar cad. Küçükbakkalköy m.No:37 Kat:2 Ataşehir/İstanbul
Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Yüz kemiklerinin içindeki boşluklar sinüsler olarak tanımlanmaktadır. Sağlıklı olabilmek için sinüslerde üretilen salgıların buruna boşaltılması gerekmektedir. Kronik sinüzit hastalarında ise salgıların boşaltılmasını sağlayan kanalcıklar tıkalıdır. Endoskopik sinüs cerrahisi, ile daralmış veya tıkalı olan burun kanalcıklarının boşaltılması sağlanmakta böylece solunumun kolayca gerçekleşebileceği ve salgıların buruna boşalabileceği yeterli genişlikte alan oluşturulmaktadır. 

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır? 

  • Kronik sinüs iltihapları
  • Sinüs tümörleri
  • Travmanın neden olduğu göz çukuru hasarları
  • Nazal polipozis
  • İnverted popillom

Endoskopik Sinüs Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Endoskopik sinüs cerrahisi genel anestezi altında gerçekleştirilmekte ve ortalama 1-2 saat sürmektedir. Burun içinden kamera sokulması yardımı ile herhangi bir kesi ve dikiş olmadan yapılmaktadır.

Ameliyat sırasında mikroshaver adında özel bir balon kullanılmaktadır. Endoskopik sinüs ameliyatında tampon kullanılmaz.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Sonrası

Endoskopik sinüs cerrahisi sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle doktorun önerdiği ilaçlar düzenli olarak alınmalı, pansumanlar ve kontroller aksatılmamalıdır. Burunda bir veya iki gün tıkanıklık olması beklenen bir durumdur. Ameliyattan sonra normal yaşantıya dönüş süresi 1 gündür. Tampon konması gerekli görülen vakalarda ise birkaç pansuman sonrasında normal yaşantılarına dönebilmektedirler. Tam anlamıyla iyleşme süresi ise 2-6 hafta olarak görülmektedir. 

Burnun sümkürmeye temizlenmesi ve burna musluk suyu çekilmesi gibi davranışlardan uzun bir süre kaçınılmalıdır. Burnu temizlemek için doktorun önereceği spreylerin kullanılması tercih edilmelidir. 

Sinüsler ısıdan etkilenmeye oldukça müsaitlerdir. Bu nedenle özellile soğuk havalarda mutlaka bere ve ağız ile burunu kapatacak şekilde atkı takılmalıdır. 

Endoskopik Sinüs Cerrahisi İçin Doktor Seçimi

Sinüsler konumları gereği göz, göz yaşı kanalı, beyin, beyin zarı, beyne kan taşıyan damarlar gibi önemli yapılar ile yakındırlar. Bu nedenle endoskopik sinüs ameliyatı hassas bir işlemdir ve ameliyatı uygulayacak olan doktorun bu konuda özel bir eğitim almış olması ve deneyimli olması gerekmektedir.