Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul
Kulak Zarı Tamiri Ameliyatı

Kulak Zarı Tamiri Ameliyatı

Kulak zarı yaklaşık 0,9 x 0,8 cm boyutlarında ve dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran, hem orta kuak boşluğunu dış ortamdan koruyan hem de işitmemize yardımcı bir yapıdır. Özellikle çocukken geçirilen kulak enfeksiyonları sonrası zarda oluşan incelme ve çökmeler, kulak zarına alınan dış darbeler ya da baro travmalar sonrası zarda yırtıklar oluşabilir. Travma sonrası oluşan yırtıklarda şiddetli ağrı, kanama, işitme de azalma görülen bulgulardır.

Geçirilen enfeksiyonlara bağlı yırtıklarda ise bulgu işitme azlığı, zaman zaman akıntı ve kulak çınlamasıdır.

Kulak zarı yırtıklarında operasyon öncesi kulak zarında akıntı olmaması en önemli başarı kriteridir. Kuru, akıntısı olmayan ve işitme testleri sonucunda iletim tipi kayıp görülen vakalar kulak zarı onarımı için aday hasta grubunu oluşturur. Bazı hastalarda iletim tipi kayıp fazla ise orta kulakta kemikçik sistemde kopukluk, kireçlenme ve erime olabilir. Bunun tanısı ancak operasyon sırasında mikroskopla görülerek anlaşılabilir. Zar onarımı yapılırken aynı seansta orta kulaktaki kemikçiklere de müdahele edilebilir.

Kulak Zarı Neden Delinir?

 • Orta kulak enfeksiyonu
 • Barotravma dediğimiz orta kulaktaki hava basıncı ile ortamdaki hava basıncının dengesinin bozulması (uçak yolculuğu, tüple dalış yapma vb. örnek olarak gösterilebilir.
 • Yüksek ses
 • Kulağa yabancı bir cismin girmesi
 • Şiddetli kafa travması geçirmek

Kulak Zarının Delindiği Nasıl Anlaşılır?

Kulak ağrısı, kulaktan akıntı gelmesi, işitme kaybı, baş dönmesi ve yüksek ateş kulak zarı delinmesinin başlıca belirtileri arasındadır.

Kulak zarı delinmesi KBB doktoru tarafından otoskop adı verilen alet ile kulağa bakılması sonucunda teşhis edilmektedir. KBB doktoru otoskop ile deliğin boyutunu ve yerini görebilmektedir.

Kulak Zarı Ameliyatında Zar Nasıl Tamir Edilir?

Kulak zarının tamiri, yırtığın boyutu ve nedenine göre değişebilmektedir. Kulak zarı deliğinin küçük olması durumunda delik kendi kendini onarıp kapanabilmektedir. Bu durumda herhangi bir tedavi uygulanmasına gerek olmamaktadır. 

Kulak zarı deliğinin kendi kendine kapanmasının söz konusu olmadığı vakalarda ise kulak zarı ameliyatına baş vurulmaktadır. Bu ameliyatlarda yapay zar kullanılmaz, kişinin kendi vucudunda yer alan ve kulağın arka tarfındaki kasın üzerinden zar alınarak ya da dış kulak yolunun önünde yer alan kıkırdak dokudan zar yapılarak yama yapılır. Benim en sık tercih ettiğim metod iz bırakmaması, tutma şansının en yüksek olması ve dayanıklı olması nedeniyle dış kulak yolu önünde yer alan kıkırdak ile zarın kombine kullanıldığı yöntemdir.

Kulak Zarı Ameliyatında Dikiş Olur mu?

Kulak zarına müdahele ettiğimiz, zar onarımı ameliyatlarında kulağın arkasından kesi yapılarak onarım yapılacağı gibi, hiç kesmeden sadece dış kulak yolundaki delikten girilerek de yapılabilir. Ben bu ameliyaların tamamına yakınında kulak içinden operasyonu gercekleştiriyorum, kulak arkasında kesi ve dikiş olmuyor ve hasta cok daha cabuk gunluk yasamına donebiliyor.

Ne Kadar Zaman Sonra Banyo Yapılabilir?

Bu ameliyat gercekleştikten 3 gun sonra kulak su gecirmez ozel jelatin ile kaplanarak banyo yapılabilir.

Ne Kadar Zaman Sonra Duyabilirim?

Ameliyat sonrasında kulak içinde eriyebilen süngerler olduğu için tıkalı olacaktır ve bu süngerlerin erimesi 20 günü bulur. Ameliyattan 20 gün sonra duyma iyileşir, tam anlamıyla bunu fark etme süresi ise 2 aydır.

Kulak Zarı Tamiri Ameliyatı Sonrası

 • Ameliyattan sonraki ilk hafta uyurken baş yükse tutulmalıdır. 
 • Ikınma gibi kulakta basınca neden olacak tüm zorlayıcı aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • Hapşırırken ağız kapatılmamalıdır.
 • En az 2 hafta ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.
 • Ameliyattan sonra kabızlığı önlemek için ağır besinler tüketilmemelidir. Yumuşak ve lifli gıdalar tercih edilmelidir.
 • Öksürük problemi yaşayanlara kulağın etkilenmemesi için öksürük şurubu kullanmaları önerilmektedir.
 • Kulak 2 ay boyunca su ile temastan korunmalıdır.