Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul

Çocuk KBB

Çocuklar anne ve babalarının üzerine titrediği, sağlıklarının bozulmaması için ailelerinin üzerine titrediği varlıklardır. Ancak özellikle kış mevsimlerinde çocukların kulak, burun ve boğaz yollarından hastalanmaları sıklıkla yaşanmaktadır. Her şeyden önce yetişkin fizyolojisi ile çocuk fizyolojinin birbirinden farklı olduğunu ve iki ayrı uzmanlık alanı olduğunu belirtmek gerekmektedir. Bu nedenle çocukların yaşadığı herhangi bir sağlık probleminde çocuk uzmanlık alanına sahip doktorların değerlendirmesine ihtiyaç duyulmalıdır.

Çocuk KBB Hastalıkları Nelerdir?

Pediatrik KBB olarak da tanımlanan çocuk KBB alanı; çocuklarda sinüzit, baş boyun tümörleri, orta kulak iltihabı, geniz eti ve bademcik sorunları, solunum yolu problemleri, soğuk algınlığı gibi hastalıkları tedavi etmektedir. Bu hastalıkların farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu nedenle grip ya da nezle gibi hastalıkları bile göz ardı etmeyip uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir. Öyle ki bilinçsiz bir şekilde kullanılan antibiyotik ve ilaçlar çocukların gelişimlerini olumsuz yönde etkilemekte; yetişkinlik dönemlerinde birtakım sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir. Çocuk KBB hastalıkları günümüzde genellikle bademcik problemleri, kulak zarı problemleri, sinüzit ve geniz eti problemleridir. Bu hastalıkların tedavisi için mutlaka pediatrik kbb uzmanlarına başvurulması gerekmektedir.

Çocuk KBB Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir? 

Çocukların en sık hastalandığı kulak – burun – boğaz üçgeni; özellikle soğuk algınlığı ve gribal hastalıklarda etkilenmektedir. Herhangi bir enfeksiyon oluşumunda kulak, burun ve boğaz birlikte etkilenmekte ve tedavileri de birlikte uygulanmaktadır. Bununla birlikte yine aynı bölgede geniz eti büyümesi, kulak zarında sıvı birikmesi ya da kulak zarının hasar görmesi, bademciklerin koruma işlevlerine yerine getiremeyip kendileri enfeksiyon üretir hale gelmesi gibi problemler de çocuk KBB alanında tedavi edilmektedir. Kulak burun boğaz bölgesinde görülen hastalıklar tedavi edilmediği sürece kronik bir hal almakta ve çocukların fizyolojik gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle ailelerin çocuklarına; doğru sıcaklıkta, enfeksiyon ve virüslerden uzak bir yaşam alanı sunmasının yanı sıra bağışıklığını güçlendirecek gıdalar ile beslemesi önerilmektedir. Aynı zamanda 3 ay içerisinde tekrarlayan kulak burun boğaz problemlerinde mutlaka ayrıntılı bir tanı değerlendirmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Geniz Eti Tedavisi

Geniz eti çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Çocuklarda geniz eti belirtisi burun tıkanıklığı, horlama, ağız açık uyuma ve geçmeyen burun akıntısı şeklinde olmaktadır.

Geniz eti cerrahi müdahele ile tedavi edilmektedir. Yalnızca 10 dakika süren operasyonda yaş sınırlaması bulunmamaktadır. 2 yaşın üzerine uygulanan geniz eti ameliyatı, acil vakalarda 2 yaş altında da uygulanabilmektedir.