Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul
Çocuk Horlama Ameliyatı

Çocuk Horlama Ameliyatı

Horlama, kulak, burun ve boğaz hastalıkları ile ilişkilidir ve genellikle ailelerin duymaktan hoşlanmadığı bir durumdur. Nazal dokuya indenoid denir. Tıbbi adına göre, burnun arkasındaki bölgede bulunur. Aynı bademcikler gibi, mikroplara karşı birincil reaksiyon verilir. Çeşitli nedenlerden dolayı burun kanalları büyüyüp burun boşluğunu doldurduğunda, ciddi burun tıkanıklığına, uyku apnesi sendromuna ve kulaklarda tekrarlayan sorunlara neden olabilir.

Ayrıca iştahsızlık ve tekrarlayan enfeksiyonlardan dolayı büyüme geriliğine de neden olabilir. Bu rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için yapılan bir nazal cerrahi uygulaması sonrası iyileşme olduğu görülmüştür.

Horlama Burun Tıkanıklığına Neden Olur mu?

Burun geniz eti genellikle çocuklarda tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle büyür. Burun büyüklüğüne gelince, solunumu önlemek için, burunun işlevlerinin bozulmasına da neden olur. Başka bir deyişle, burun temizleme mekanizması bozulduğunda, alerjenlerin ve kalıntıların burunda kalma süresi artar. Çocuğun alerjik riniti olmadan önce veya sonra, nazal dokular, mukoza nedeniyle şişer.

Genetiği değiştirilmiş etin neden olduğu bu durgunluğa ek olarak, gelişen mukoza zarının şişmesi, burun tıkanıklığını arttırır. Nazal fonksiyonlar kötüleşir, alerjenlerin süresi uzar ve kısır döngüye girilir. Bu durumu önlemek için, burun tıkanıklığına neden olan diğer sorunları tanımlamanız ve tedavi etmeye çalışmanız gerekir.

Alerjik Rinit Tedavi Edilmeli midir?

Ameliyattan önce geniz et ile ilgili hastalıklar belirlenmelidir. Örneğin, ebeveynlere bir çocukta alerjik rinit varlığını anlatılmalı ve burun ameliyatından sonra daha fazla tedavinin gerekli olabileceği konusunda bilgi verilmelidir. Aksi takdirde, çocuğun ebeveynleri belirtilerin devam ettiğini düşünecek ve bu nedenle geniz eti tekrarlanacaktır. Nazal tedavi iyi yapılsa da, burun tıkanıklığı semptomlarının nüks olasılığı yüksek olabilir.

Çocuklarda çocuk endoskoplarını kullanarak, çocuklarda kulak, boğaz ve burun hastalıklarında burun eti ve alerjik rinit varlığı belirlenebilir. Geniz eti olan bir çocuğun alerjik semptomları varsa, alerjik ateş tıbbi tedavi uygulanarak kontrol edilmelidir. Son yıllarda, burnu tedavi etmek için uygun yöntemler sayesinde tedavide kayda değer ilerleme sağlanmaktadır.

Çocuklarda Burun Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Geniz eti ameliyatı sonrası çocuğun boğazında ciddi yaralanma yoktur. Dudakta şişlik olabilir. Ağızdaki tüp nedeniyle iki günlük bir boğaz ağrısı görülebilir. Tüketilecek olan yiyeceklerin sert ve sıcak olmamasına özen gösterilmelidir. Ilık yiyecekler yenebilir, çünkü boğaz ağrısına neden olmayacaktır. Antibiyotik tedavisi önerilmez.

Burun temizlemede kullanılan suyun tuzlu olması, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Özel bir diyet veya ilaç kullanmanız önerilmez. Operasyondan sonraki gün yemek yenebilir ve baharatlı yiyecekler dışında her şey tüketilebilir, ancak çok sıcak olmaması gerekir. Çocuk ameliyattan sonraki ilk 4-5 gün boyunca aşırı hareketlerden ve okul gibi kalabalık ortamlardan uzak durmalıdır. 1 hafta boyunca aşırı sıcak banyolardan kaçınılmalıdır.Geniz eti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler önem sırasına göre takip edilmelidir.

Büyük geniz eti olması durumunda;

  • Burun tıkanıklığı meydana gelir; bu nedenle, çocuğun burnundan nefes alması zordur.
  • Nefes almak zorlaştığında, uykuya dalma ve horlama ile ilgili sorunlar vardır. Bu nedenle, çocuk uykusuz ve yorgun kalır.
  • Boğaz ağrısı ve görünür yutma zorluğu yaşanır.
  • Boyunda nodüller oluşur.
  • Kulak problemleri ortaya çıkar.

Geniz Eti Nasıl Büyüyor?

Ateşi teşhis etmek için doktorunuz önce bir kulak burun boğaz muayenesi yapacaktır. Bazı durumlarda, burun muayenesi endoskopik bir yöntemle yapılabilir veya bir röntgen talep edilebilir. Antibiyotik tedavisine başlamadan önce, hastalığa neden olan mikrop türünü belirlemek gerekir. Eğer iltihap sık sık tekrarlanırsa, burun eti artık koruyucu olmayacak ve yıkıcı bir yapıya dönüşecektir. Bu durumda, geniz eti ameliyatı ile alınmaları gerekir.

Burun ameliyatı kolay ve ağrısız bir işlemdir. Genel anestezi altında, genişlemiş burun eti alınır. Ameliyattan sonra hasta aynı gün eve dönebilir. Nadir durumlarda, tampon burun arkasına yerleştirilebilir ve hasta hızla eve gönderilebilir.