Yandex
Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul

Sinüs Cerrahisi

Endoskopik sinüs cerrahisi operasyonları ileri teknolojik aletlerin daha da geliştirilmesi ile artık sinüzit ve burun içi operasyonların vazgeçilmezi olmuştur.

Endokopik sinüs cerrahisinde kullanılan aletler ve tercih edilen yaklaşım burun içindeki hastalığa göre farklılık göstermektedir. En sık kronik sinüzit, nazal polipozis, burun içi iyi huylu ve kötü huylu hastalıkların tedavisi, burun eti (konka) küçültülmesi , burun içi eğriliklerin (deviasyon) düzeltilmesi gibi birçok hastalıkta kullanılmaktadır.

Kameraya bağlı olan değişik açılardaki endoskoplar yardımıyla ve burun içine uygun büyüklükteki mikro aletler ile herhangi bir kesi yapmadan sadece burun deliklerinden girilerek bu operasyonları gerçekleştiriyoruz.

Bu operasyonlar sonrası hastamıza tampon kullanmıyoruz, dikiş olmuyor ve yaklaşık 1 gece hastane yatışı sonrasında 4 gün içinde hastamız işine rahatlıkla dönüyor.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Yapılır?

FESS ameliyatı Kronik sinüzit, nazal polipozis, inverted papillom, burun içi tümörler, sinüs tümörleri, beyin omurilik sıvısı kacağı (BOS fistülü) tamiri gibi bircok hastalık için yapılmaktadır.

Ameliyat Nasıl Yapılıyor?

FESS ( Fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi)  ameliyatı genel anestezi altında, burun içinden kamera yardımıyla yapılıyor ve herhangi bir kesi, dikiş olmadan operasyon tamamlanıyor. Operasyon sırasında mikroshaver adı verilen özel bir alet ya da balon kullanılıyor.

Ameliyat Ne Kadar Sürüyor?

FESS ameliyaları sinüzitin yaygınlığına göre 1 saat ile 2 saat arasında değişen zaman diliminde yapılır.

Ameliyat Sonrası Burun İçinde Tampon Oluyor Mu?

Bu ameliyatlardan sonra burun içinde tampon olmuyor.

Nazal Polip Ameliyatlarında Balon Kullanılabilir Mi?

Nazal polip ameliyatlarında balon sinoplastinin başarı oranı daha düşüktür, Polipler kitlesel yoğunluk oluşturarak tıkayıcı etki gösterdiklerinden, mikrodebrider ile yapılan maeliyalar daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Balon Sinoplasti Kimlere Uygulanır?

Kronik sinüzit tanısı konulmuş ve izole sinüzitli vakalarda en sık tercih ettiğimiz yoldur. Kataterin ucuna yerleştirilen balon, tıkalı sinüsün ağzında açılarak, o bölgenin genişletilmesini sağlar ve herhangi bir kesi olmadan, kanma olmadan işlem tamamlanır.