Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul
Bademcik Küçültme

Bademcik Küçültme

Bademcik sorunları ve bademcik ameliyatı sıklıkla karşılaşılan ve aileleri mutsuz eden KBB hastalıklarının başında yer almaktadır. Aslında durum düşünüldüğü kadar karışık değildir. Öncelikle ameliyatsız olarak uygulanabilecek tedavi veya önlem denenir. Önlem ve tedavilerin yeterli gelmemesi, bademcik sorunlarının devam etmesi durumunda ise bademcik ameliyatına baş vurulmaktadır. Bu bir tıbbi gerekliliktir.

Bademcikler Neden İltihaplanır?

Bademcikler genel olarak kişiden kişiye bulaşan mikroplar ve yakın temas yolu ile şişmektedirler. Böyle bir durumda bademcikler kızarmakta ve üzerlerinde beyaz döküntüler olmaktadır. 

Sağlıklı bir insan soğuk bir şey yediğinde herhangi bir komplikasyon oluşmazken kronik bademcik sorunu olanlarda bademcik iltihaplanması görülebilmektedir.

Hangi Durumlarda Bademcikler Alınmalıdır?

  • Çocuğun son iki yılda üst üste 5-6 kez veya daha fazla sayıda bademcik iltihabı geçirmiş olması
  • Bademciklerin çevresinde abse olması
  • Çocukta ateşli eklem ve kalp romantizması geçmişinin bulunması
  • Çocukta uyku apnesi (uykuda solunumun 10 saniyeden uzun süre durması) olması
  • Çocukta ileri bademcik büyümesi olması
  • Bademciklerde tümör olması

Bademcik Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bademcik ameliyatı genel anestezi altında yaklaşık 20 sakika süren bir operasyondur. Ameliyat ağız içinden yapıldığı için dikiş kullanılmamaktadır. Bademcik ameliyatı için son dönemde en çok tercih edilen yöntem ''Thermal Welding'' olmaktadır. Thermal Welding yönteminde kanama olmamakta ve dikiş kullanılmamaktadır. Bu nedenle ağrı da çok azdır. 

Ameliyattan sonra hastanede kalış süresi 5 saat olmaktadır. Sabah yapılan bir operasyonda hasta öğleden sonra taburcu edilebilmektedir. Günlük hayata dönüş süresi 1 gündür.

Bademcik Küçültme Ameliyatı Sonrası

Bademcik ameliyatı sonrasında ailelerin en çok merak ettiği konulardan biri vücut direncinin düşüp düşmeyeceğidir. Bademciklerin alınması vücut savunmasını düşürmemektedir. Bu görevi boğazda ve üst solunum yollarında bulunan lenfoidler sağlamaktadır. 

Bademcik ameliyatı sonrasında beslenmeye operasyondan iki saat sonra başlanmaktadır. Püre, çorba, sebze, meyve püresi ve muhallebi gibi yumuşak kıvamlı gıdaların alınması tercih edilmelidir.