Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul
Kulak Zarı Tüpü

Kulak Zarı Tüpü

Kulak Tüpü (ventilasyon tüpü) özellikle orta kulakta sıvı birikmesi olarak bilinen Kronik Seröz Otitis Media (kulak zarı arkasında sıvı birikimi)  tanısı konulan hastalarda uygulanılan tedavi metodudur. Özellikle orta kulakta sıvı birikimi genellikle geniz eti ile birlikte seyreder. 3-10 yaş arası çocuklarda daha sık görülür ve tedavi edilmediği takdirde kulak zarı yırtılması, kalıcı işitme kaybına kadar giden hasarlar bırakabilir.

Kulak Tüpü Kimlere Uygulanır?

Kulak tüpü kronik seröz otitis (kulak zarı arkasında sıvı birikimi) tanısı olan ve tedaviye rağmen düzelmeyen hastalara uygulanır.

Kulak Tüpü Nasıl Uygulanır?

Kulak zarına yerleştirilen ve milimetrik boyutlarda tedavi edici bir üründür. Genel anestezi altında mikroskop yardımıyla, kulak deliğinden uygulanır. Herhangi bir kesi olmaz, dikiş uygulanmaz. Genellikle seröz otit tanısı olan cocuklarda geniz eti şikayeti de birlikte seyrettiğinden bu operasyonlar birlikte aynı seansta yapılır.

   

Kulak Tüpleri Ne Kadar Süre Kalır?

Kulak tüpleri çeşitli tiplerde ve maddelerde üretilir ve kalış süreleri buna göre değişkenlik gösterir. En sık kullanılan grommet tüpler 4 ay ile 12 ay arası değişen sürelerde kalır ve işlevini tamamlandığı zaman kulaktan, kulak kiri yoluyla kendiliğinden atılır. Orta etkili tüplerden en sık kullandığımız paparella tip2 tüpler 16-18 ay ortalam kalırken, uzun etkili T-tüpler 3 seneye kadar kalabilmektedir.

Hangi Kulak Tüpü Seçilmelidir?

İdeal bir kulak tüpü ’nün, kolay takılabilir olması, çok kısa zamanda atılmaması, kulak zarında kalıcı yırtık bırakma riskinin az olması, kolay tıkanmaması, su kaçmasına ve enfeksiyona dirençli olması en istenen özellikleridir. Eğer ilk kez kulak zarına tüp uygulanacak ise kısa etkili olan grommet tüpler ilk tercihtir, ikinci kez ve 3. kez tüp uygulanacak hastalarda orta ve uzun etkili tüp tercih etmek en doğru seçim olacaktır.

              

  

T-Tüp                                                                              Shepard  Grommed                Paparella Tip2