QB med , Işıklar cad. Küçükbakkalköy m.No:37 Kat:2 Ataşehir/İstanbul
Kulak Deldirme

Kulak Deldirme

Güzellik her dönemde imkanlar dahilinde farklı kimliklerde yaşanmıştır. Güzellik ve süs kavramı uygarlık tarih boyunca hem erkeklerde hem de kadınlarda psikolojik ve varoluşsal olarak oldukça önemli bir etki alanı yaratmıştır. Süslenme ve güzellik kavramını birbiri ile ilişkilendiren insanlar vücutlarında pek çok aksesuara alan açmıştır. Küpe ise oldukça uzun süredir başlıca aksesuarlar arasındadır. Küpe aksesurarı kulak deldirme sonucunda kullanılabilmektedir. 

Kulak Derdirme Nedir? 

Kulak deldirme küpe takmak amacı ile kulak memesinin delinmesi işlemi olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında kulak memesi olarak tanımlanan doku oldukça yumuşaktır ve kolay bir şekilde delinebilmektedir. Kulak deldirme işlemi tarih boyunca farklı teknikler ile uygulanmıştır. Son yıllara kadar özellikle kırsal kesimlerde iğne ile kulak delme işlemi pek çok problemi de beraberinde getirmektedir ve bu nedenle klinik ortamında kulak anatomisini bilen doktorların kulak delme işlemini gerçekleştirmesi çok daha sağlıklı ve güvenilirdir. 

Klinik ve Hastane Ortamında Kulak Deldirme

Klinik ve hastane ortamında kulak deldirme işlemi günümüzde çok daha sağlıklıdır. Öyle ki özellikle ev ortamında ya da çeşitli aksesuar satan mağazalarda uygulanan kulak deldirme işlemi birtakım risk faktörleri barındırmaktadır. Bu riskler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  •  Enfeksiyon
  •  Kanama
  •  Alerjik reaksiyonlar
  •  Sinirlere yaplan müdahale 
  • Kulak memesinde sarkma ve şekil bozuklukları

Kulak Kepçesi Deldirme

Moda, pek çok alanda yeniyi aramaktadır. Aksesuarların kullanım alanları da bu süreçte farklılıklar göstermektedir. Son yıllarda kulak memesinin yanı sıra kulak kepçesinde de aksesuar kullanımı artmış ve bu durumda kulak kepçesinin deldirme işlemine ihtiyaç duyulmuştur. Kulak memesine oranla kulak kepçesinin deldirilmesi çok daha ciddi risk faktörleri barındırmaktadır. Bu nedenle mutlaka kulak deldirme işlemi klinik ortamında gerçekleştirilmelidir. 

Kulak Deldirme Güvenli midir?

Kulak delme işlemi son yıllarda güvenilir iğne ve cihazlar yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Bu süreçyte dikkat edilmesi gereken birtakım önemli noktalar bulunmaktadır;

  • Kullanılan cihazın sterilizasyon işleminin nitelikli bir şekilde yapılmalıdır.
  • Daha önce hiç kullanılmamış ve steril küpeler kullanılmalıdır.
  • Uygulama öncesinde kulak veya kulaklar ayrıntılı bir şekilde muayene edilmektedir. 
  • İşlemin kıkırdak dokuda yapılması nedeni ile alanında tecrübeli doktorlar taradından uygulanmalıdır.

Kulak deldirme işlemi estetik kaygılar ile birlikte güzellik amacı ile uygulanmaktadır. Ancak sağlıklı olma konusunun güzellik kavramından çok daha önemli olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.