QB med , Işıklar cad. Küçükbakkalköy m.No:37 Kat:2 Ataşehir/İstanbul
buharlaştırma yöntemi ile geniz eti ameliyatı

Buharlaştırma ile Genizeti

Buharlaştırma ile genizeti problemi çocukluk çağında sıklıkla yaşanan kulak burun boğaz hastalıkları; geniz etinin büyük olması sonucunda açığa çıkmaktadır. Normalden büyük geniz eti; solunumu etkilemekle birlikte aynı zamanda kulak ve burun enfeksiyonlarına da neden olabilmektedir. Geniz eti küçültme işlemi günümüze kadar pek çok yöntem ile uygulanmıştır. Günümüzde ise bu problemin tedavisi buharlaşma yöntemi (Plasma Yöntemi) ile konforlu bir şekilde uygulanabilmektedir. 

Buharlaştırma Nasıl Yapılır?

Buharlaştırma yöntemi temelde, koblatör olarak tanımlanan özel bir cihaz ile gerçekleştirilmektedir. Uygulama alanına izotonik tuzlu verildikten sonra radyofrekans enerjisi ile geniz etinde fazla olan bölge gerek plasma etkisi ile buharlaşmakta gerekse de özel olarak tasarlanan cihaz yardımı ile vakum yoluyla alandan uzaklaştırılmaktadır. 

Buharlaştırma yöntemi yeni bir yöntem olmakla birlikte çevre dokulara (özellikle östaki borusu) zarar verilmeden gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra bu uygulamanın diğer yöntemlere oranla pek çok avantajı bulunmaktadır.

Neden Buharlaştırma Yöntemi Tercih Edilir? 

Geniz eti büyümesi çocuğun genel sağlık durumu açısından ve sağlıklı gelişimi açısından mutlaka tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Öyle ki yapılan araştırmalar sonucunda genzi eti alınan çocuklar çok dah aaz hasta olmaktadır. Bu durum da çocuğun yaşam kalitesinin düşmesinin önüne geçmektedir. 

Geniz eti ameliyatı son yıllara kadar ağız içerisinden uygulanan cerrahi işlemler ile gerçekleştirilmekteydi. Ancak bu uygulamalar; kananama ve enfeksiyon riskleri taşıyordru ve iyileşme süreci de oldukça zorlu geçmekteydi. Günümüzde buharlaştırma yöntemi ile uygulana geniz eti ameliyatları; güvenilirlik ve konforlu olması açısından hem ebeveynlerin hem de doktorların sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir.

Avantajları Nelerdir?

 •  Halk arasında kansız ameliyat olarak tanımlanan buharlaştırma yönteminde; anormal kanama gibi komplikasyonlar yaşanmamaktadır. 
 •  Klasik ameliyata oranla iyileşme süreci oldukça kısa sürmektedir. 
 •  Hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. 
 •  Enfeskiyon riski minimum düzeydedir.  
 •  Uygulama süresi oldukça kısadır. (Yaklaşık 5-6 dakika
 •  Ağrı hissi minimum düzeydedir. 
 •  Geniz etinin tekrar büyümesi riski oldukça azdır.

Geniz Eti Neden Büyür?

Geniz eti burun bölgesinin arkasında bulunan ve adneoid adı verilen lenf dokularıdır. Bu dokular bademciklere benzer bir görevi üstlenerek vücudu havadaki bakteri ve virüslere karşı korumaktadır. Ancak bazı çocuklarda gerek enfeksiyona sık sık maruz kalmaktan gerekse de genetik nedenler ile geniz eti dokusunda büyüme gözlemlenmektedir. Bu durum geniz eti büyümesi olarak tanımlanmakta ve tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabilecek bir problemdir. 

Geniz Eti Büyük Olan Çocuklarda Hangi Durumlar Gözlenir?

Solunum Güçlüğü 

Normalden büyük olan geniz eti ghava yolunu kapatarak solunum sürecinde birtakım güçlüklere neden olmaktadır. Burundan alınan havanın nedfes yoluna ulaşmasını engelleyen geniz eti büyümesi problemi; tedavi edilmediğinde uzun süreçte pek çok olumsuzluklara yol açabilmektedir. Bunlar; 

 •  Vücudun yeterince oksijen alamaması -
 • Kalbin yeterince oksijenle beslenememesi 
 •  Yorgunluk
 •  Huzursuzluk ve depresyon

solunum-guclugu

İştah Kaybı

Geniz eti büyük olan çocuklarda iştah kaybının yanı sıra fazla kilo problemi de açığa çıkabilmektedir. Açığa çıkan beslenme bozuklukları uzun vadede yaşam kalitesini önemli oranda düşürmektedir. 

Gelişmede Gerilik

Uyku sırasında salgılanan büyüme hormonu; kalitesiz uyku nedeni ile yeterince salgılanamamaktadır. Böylece geniz eti büyük olan çocuklarda fiziksel gelişmede gerilik yaşanabilmektedir. 

Çene ve Diş Problemleri

Sürekli ağızdan nefes almanın sonucunda birtakım çene ve diş problemi yaşanabilmektedir. Bu problemler genellikle; üst çenede darlık, orta yüzde basıklık gibi durumlardır. Bu problem  tıp literatüründe facies adenoides olarak tanımlanmaktadır. 

Orta Kulak Problemleri

Geniz etinin çok yakınında bulunan öztaki borusu da maruz kalınan enfeksiyondan etkilenmekte ve orta kulak problelerine yol açabilmektedir.