QB med , Işıklar cad. Küçükbakkalköy m.No:37 Kat:2 Ataşehir/İstanbul
Septum Deviasyon

Deviasyon Ameliyatı Nedir?

Deviasyon ameliyatı son yıllarda eskiye oranla çok daha güvenilir yöntemler ile uygulanabilmektedir. Nefes almamızı sağlayan dış solunum organımız olan burun; nazal septum adı verilen kıkırdak doku ile ortadan ikiye ayrılmaktadır. Bazı durumlar ve travmatik olaylar sonucunda ise söz konusu kıkırdak yapı tek bir yana ya da her iki yana doğru eğilebilmektedir. Bu durum halk arasında burun eğriliği, tıp literatüründe ise septum deviasyonu olarak tanımlanmaktadır.

Deviasyon Ameliyatı Nedir?

Septum deviasyonu günlük yaşam içerisine pek çok şikayete yol açmaktadır. Bu şikayetler ise aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Burunda tıkanıklık
  • Ağız açık uyuma
  • Horlama
  • Boğazda kuruluk
  • Yorgun uyanma
  • Kalıcı burun tıkanıklığı
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları
  • Burun kanamaları
  • Yüz ağrısı

Uzun süreçte tedavi edilmeyen septum deviasyonu problemi, vücudun yeterli oranda oksijen alımını engellemesi sebebi ile akciğer ve kalp problemlerine de neden olabilmektedir. Söz konusu şikayetlerin yaşanması durumunda kulak burun boğaz uzmanına başvurulmaktadır. Hastanın genel sağlık durumunun ve yaşadığı şikayetlerin değerlendirilmesi sonrasında burun spekulumu ile septum dokusu incelenmektedir. Ameliyat planlaması sürecinde çeşitli radyolojik incelemelerden de faydalanılabilmektedir.

Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Deviasyon ameliyatı aynı zamanda septoplasti olarak da tanımlanmaktadır. Deviasyon ameliyatı genel anestezi altında kapalı yöntemler ile uygulanabilmektedir. Söz konusu yöntem ile eğrilkler temizlenmekte ve burun delikleri simetrik bir görünüme kavuşturularak eğrilikler giderilmektedir. Böylece nefes alışverişi rahatlamaktadır.

Deviasyon Ameliyatı Fiyatları

Deviasyon ameliyatı fiyatlarını belirleyen en önemli faktörler; uygulanacak anestezi türü ve cerrahi tekniktir. Aynı zamanda septum ameliyatı ile birlikte burunda başka bir işlemin gerçekleştirilmesi de ücret açısından farklılıklar yaratabilmektedir. Deviasyon ameliyatları fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi için: 0 (’16) 576 02 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Şekli Değişir mi?

Deviasyon ameliyatı sonrasında burun şeklinde herhangi bir değişim söz konusu olmamaktadır. Sadece burun deliklerinin görünümünü etkileyen bir durumun varlığı söz konusu ise ve bu durum cerrahi operasyon sırasında düzeltilmişse değişiklik görülebilmektedir. Septum ameliyatı sonrasında burun cilt dokusunda herhangi bir kesi işlemi uygulanmaması nedeni ile dikiş izi de bulunmamaktadır.

İstanbul deviasyon ameliyatlarının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği bir şehirdir. 

Deviasyon Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular