QB med , Işıklar cad. Küçükbakkalköy m.No:37 Kat:2 Ataşehir/İstanbul
Lazer ile Burun Eti Ameliyatı

Lazer ile Burun Eti Ameliyatı

Konka, burun boşluğunun yan duvarlarındaki alt burun boşluğu olarak bilinen yapılardır. Bu yapıların iç kısmı kemiğin mukoza zarı adı verilen dış kısmından ve aralarındaki yumuşak dokudan oluşur. Konkalar havayı ısıtmak, nemlendirmek ve filtrelemek için kullanılır. Ek olarak, intranazal mukoza ile birlikte immün fonksiyonunu sağlar ve çeşitli enzimler ve koruyucu proteinler üretir.

Buruna giren hava, burun geçişlerinin alanına ulaşana kadar 25 santigrat derece ve% 90 neme ulaşır. Bu işlevi gerçekleştirirken, bazen alt kabuk daralır. Kan dolaşımı bozulduğunda büyüme ve daralma meydana gelir. Sağlıklı yetişkinlerin % 80'inde burun eti adı verilen bir yapı vardır. Bu etli yapı, burnun bir tarafında alt kabukta, diğer tarafta ise daha az büyür. Bu döngü her 3-6 saatte bir tekrar eder. Bu döngü genellikle göz ardı edilir, çünkü burundan geçen genel hava değişmez.

Burunda Hangi Kabuklar Bulunur?

Sağ ve sol burun boşluğunda altı tane kabuk vardır. En yaygın olanı burnun dibinde bulunan alt kabuktur. Sıcak, soğuk veya kirli havaya bağlı olarak büyür ve büzülür. Alerjik maddelerin (toz, polen, küf, mantar vb.) olunması halinde burun eti şişer. Hava kirliliği, sigara içmek yine burun etinin şişmesine neden olur. Ayrıca sinüzit, burun iltihabı, burun kemiğinin eğriliği de etin şişmesine neden olabilir.

Burun eti sigara içenlerde ve alerjilerde en fazla görülen rahatsızlıktır. Ayrıca burun kemiği kırılmaları dolayı sürekli tıkalı burun deliklerinden biri nedeniyle et şişmesi en sık görülen nedenler arasındadır. Bu nedenle, bir süre sonra, tüm burun delikleri tıkanır.

Burunda Et Olduğu Nasıl Anlaşılır?

En belirgin semptom burun tıkanıklığıdır. Burundan yeterince hava alınamadığından, ağzından nefes alınır. Bu nedenle, ortamdaki hava ağız ve üst solunum yollarını kurutur. Bu uyku sırasında belirginleşir. Nazal solunum yeterli olmadığı için, akciğerler yeterince hava alamaz, böylece vücut yeterli oksijen sağlayamaz. Sonuç olarak, dokular ve organlar yeterli oksijen alamazlar, çünkü vücut yeterince oksijen alamaz. Sabah yorgun uyanılır. Ağızdan solunum nedeniyle solunum ve tat rahatsızlığı görülür.

Lazer ile Burun Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun eti ameliyatlarında sık tercih edilen yöntem, geniz etinin kazınarak alınmasıdır. Günümüzde pek tercih edilmeyen bir yöntem olarak, geniz etinin kesilerek alınması yöntemi de mevcuttur. Başka bir yöntem olarak, ısı enerjisi verme yoluyla da geniz eti dokusunun alınması mümkündür.

Geniz eti ameliyatı sonrası geniz eti tekrar büyüyebilmektedir. Ancak tekrar büyüme daha çok, erken yaşlarda ameliyatlarda, alerjik çocuklarda ya da geniz etinin tamamen alınmadığı durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Hangi Durumlarda Ameliyat Gerekir?

1. Tıkanma Durumları

  • Sürekli olarak devam eden burun tıkanıklığı ve bu nedenle ağız yoluyla solunum yapılması
  • Uyku apnesi, uykuda sürekli olarak ağızdan nefes alınması sonucu oluşan uyku problemleri, diş problemleri, üst damakta meydana gelen problemler geniz etinin tıkayıcı nitelikte büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır ve bu durumlarda geniz etinin alınması gerekmektedir.
  • Kalp Yetmezliği, sağlıklı şekilde solunum gerçekleştirilememesi ve vücuda ağız yoluyla yapılan solunumla yeterli oksijen alınamamasına bağlı olarak ortaya çıkan problemlerdir. Burun eti ameliyatını gerekli kılmaktadır.
  • Diş ve çene bölgelerindeki gelişimsel bozukluklar, üst damakta meydana gelen problemlerdir. Bu problemler sonucunda, üst çene yeterince gelişememekte, üst çene arka çeneye oranla daha arkada yerleşmekte ve bu sebeple ortaya ortodontik problemler çıkabilmektedir.
  • Büyüme ve gelişme gerilikleri
  • Konuşma Bozukluğu, orta kulakta oluşan hasar ve ortodontik problemlerle bağlantılı olarak gelişmektedir.

2. Enfeksiyonel Durumlar

  • Kronik olarak gerçekleşen ya da tekrarlanan geniz akıntıları ve sinüzit durumları geniz etinin alınmasını gerekli hale getiren birtakım ataklara sebep olabilmektedir. Sürekli olarak gerçekleşen sinüzit atakları, öksürük ve ateşe sebep olan durumlardır.
  • Kronik olarak gerçekleşen ya da tekrar eden orta kulak enfeksiyonları burun etinin alınmasını gerekli hatta çoğu zaman zorunlu kılan durumlardır. Orta kulak enfeksiyonları sürekli tekrar etmesi ya da kronik olması durumunda, işitme kaybına sebep olabilecek nitelikte sonuçlar doğurduğundan geniz eti ameliyatı yoluyla alınması daha sağlıklıdır.

3. Diğer Durumlar

  • Tümör şüphesi
  • Ağız kokusunun bulunması.

Ameliyat Sonrası Hangi İlaçlar Kullanılır?

Şişmiş etin ilaçla tedavi edilmesi için uzun prosedürler gerekir. Kortizonlu nazal spreyler kullanılmalıdır. Bununla birlikte, uzun süreli kullanım kuru kanama gibi yan etkilere neden olabilir. Genellikle, ilaç tedavisi özel sonuçlar vermez, bu nedenle önleyici tedbirler almak daha önemlidir. Tedavi etin şişmesine neden olan durumun tanımına bağlıdır. Sigaranın bırakılması, çevresel faktörler nedeniyle yaşamın ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi durumu iyileştirebilir.

Bu açıdan bakıldığı zaman profilaktik anti-alerji burun spreyleri rahatlama sağlar. Ek olarak, pamuklu ve alerjik olmayan giysiler yerine yünlü çamaşırları çıkarmak gerekir. Ev içinde sigara dumanından kaçınılmalı, tozdan uzak kalınmalıdır. Kalıcı nazal stimülasyonu ve şişkinlik için koruyucu önlemleri önlemek için evcil hayvanların alerjik vücutlardan uzak durulması da önemlidir.

Ameliyat Şartları Nelerdir?

Tıbbi tedavi yeterli olmadığında ve burun tıkanıklığı devam ettiği zaman cerrahi müdahale tercih edilir. Burun vücut için önemli ve gerekli olan organlardandır. Anormal olarak büyüdükleri ve ilaçlarla tedavi edilemeyecekleri durumlarda, burun eti ameliyatı düşünülmelidir.

Geçmişte ameliyat olmak için bu et kesilirdi ve tamamen çıkarılırdı. Bununla birlikte, yan etkilere neden olduğu bilinir. Bu nedenlerden dolayı, bu et bir lazer veya radyo frekansı yöntemi ile alınmaya başlanmıştır. Nazal etin çok büyük olduğu durumlarda, bu büzülme için iki veya üç seans gerekebilir. Ameliyatın riski, cerrahi yönteme bağlı olarak değişir. Genel anestezi ile yapılan ameliyatlarda risk çok nadirdir.