Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul
Hürriyet Aile 3

Hürriyet Aile 3

Öğretmenlere Sesleniyoruz

Bu öneriler sizin sağlığınız için!

Geleceğimizin temellerini atan, hepimizin hayatında önemli yeri olan öğretmenlerimizin bazı hastalıklarla boğuşmak zorunda kaldığını ve bu hastalıkların öğretmen hastalığı olarak anıldığını biliyor muydunuz? Öğretmenlerde daha fazla görülen ve ses kısıklığı ile ortaya çıkan hastalıkları Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cem Erdurak anlattı.

Özellikle yoğun iş temposu içinde sesini sürekli kullanmak zorunda olan öğretmenlerde, farenjit, larenjit, ses teli nodülleri, ses teli polipleri ve kistleri, alerji, reflü en sık karşılaşılan ve tedavisinde geç kalındığı takdirde kronikleşen önemli hastalıklar olduğunu belirten Op. Dr. Erdurak; “Sesini uzun süre tempolu ve yüksek tonda kullanan öğretmenlerde, ses tellerinde birtakım olumsuz değişiklikler görülür. Bu temponun içerisine fast food ile beslenme, sık sık çay ve kahve tüketimi, alerjik tahta kalemlerinin etkisi ve sigara kullanımı da eklendiği takdirde ses tellerinde olumsuz değişiklikler hızla ilerleyerek ses tellerinin yapısını bozar ve kronikleşen ses teli hastalıklarına yol açar” diye konuştu. 

Bu Önerilere Dikkat!

  • Özellikle ders anlatırken sesinizin kullanımını ders süresi ile orantılı ayarlayın. Sesinizi tempolu ve heyecanlı değil; daha düşük tonda ve yormadan kullanın.
  • Ders anlatırken oda sıcaklığında su içerek boğazınızı ıslak tutun. Bu önemli oranda koruyucudur.
  • Ders aralarında ılık bitki çayı ya da ıhlamur tüketin.
  • Reflüye neden olacak çikolata, kuruyemiş ve asitli içeceklerden uzak durun.
  • Sigara kullanmayın. 

http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/ogretmenlere-sesleniyoruz_10768.html