QB med , Işıklar cad. Küçükbakkalköy m.No:37 Kat:2 Ataşehir/İstanbul
Bademcik Buharlaştırma

Bademcik Buharlaştırma

Tıp alanının teknolojik ilerlemeler ile birlikte gelişmesi; hastalıkların tanı ve tedavisinde yeni yöntemlerin uygulanmaya başlamasını sağlamıştır. Bu yöntemlerden biri de buharlaştırma yöntemidir. Halk arasında kansız ameliyat olarak tanımlanan bu uygulama; kulak burun boğaz alanında genellikle geniz eti ve bademcik ameliyatlarında başvurulmaktadır. Özellikle çocukların sorun yaşadığı bir problem olan bademcik buharlaştırma yöntemi ile konforlu bir şekilde tedavi edilebilmektedir. 

Bademcikler (Tonsilit) Neden Şişer?

Tıp literatüründe tonsil olarak tanımlanan bademcikler; boğaz girişinin her iki yanında bulunan lenf dokularıdır. Bu dokular havadaki virüs ve bakterilerin ağız yolu ile alınmasının engellemek ile görevlidir. Herhangi bir tehlike ile karşı karşıya durumdayken şişen bademcikler çocukların genel sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. 

Bazı çocuklarda bademcikler kendi görevlerini yerine getirememekle birlikte aynı zamanda iltihap üretmektedir. Bu durum ise çocukların genel sağlığı ve gelişim süreçlerinde ciddi tehlikeler oluşturmaktadır. Bademciklerin şişme nedenleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  •  Sık sık üst solunum yolu enfeksiyonuna maruz kalma
  •  Kullanılan antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanılması

Bademciklerin Şiştiği Nasıl Anlaşılır?

Bademcikler şiştiği ve iltihaplandığı zaman çocuklarda birtakım şikayetlere yol açmaktadır. Günlük yaşam kalitesini etkileyen bu şikayetlerin ortadan kalıdırlması amacı ile doktora başvurma süreci ertelenmemelidir.

Bademcik şişmesinin belirtileri şu şekildedir;

  •  Boğazda ağrı
  •  Ağız kokusu
  •  Boyunda bulunan lenf bezlerinde şişlik
  •  Ağızdan bademciklerin şiştiğinin görülmesi
  •  Bademciklerin kırmızı renkte olması ve iltihapların beyaz renkte görülmesi

Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?

Bademciklerin iltihaplanmasında uygulanacak tedavi yöntemlerinin başında ilaçla tedavi (genellikle antibiyotik tedavisi) gelmektedir. Ancak bu durum uzun sürdüğünde ya da sık sık antibiyotiğe başvurmak gerektiğinde genel sağlık durumu açısından tehlike oluşturabilmektedir. Öyle ki uzun süre antibiyotik kullanımı ciddi sonuçlar doğurmaktadır. 

Sık sık bademcik iltihabı görülmesi durumunda, kullanılan ilaçların artık fayda sağlamaması durumunda bademciklerin alınması düşünülmektedir. Bu işlem günümüzde buharlaştırma yöntemi ile oldukça kısa sürede, kansız ve acısız bir şekilde uygulanabilmektedir. 

Nasıl Tedavi Edilir?

Buharlaştırma yöntemi tıp dünyasında plasma yöntemi olarak da anılmaktadır. Bu yöntemde uygulama alanı ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilmekte ve iyonize hale getirilmiş su buharı ve özel olarak geliştirilen cihaz yardımı ile gerçekleştirilmektedir. 

Buharlaştırma yöntemi öncesinde bademcikler yine ağız içerisinden kesip alınmaktaydı ve uygulama sonrasında kanama ve enfeksiyon riski oldukça yüksekti. Ancak bu yöntem ile kanama ve enfeksiyon riski bulunmamakla beraber ağrı ve acı hisleri de duyulmamaktadır. 

Tedavi Kimler İçin Uygundur?

Buharlaştırma yöntemi rahat bir tedavi süreci sunması sebebi ile özellikle çocuklarda uygulanmaktadır. Bununla birlikte yetişkinlerde de geniz eti küçültme işlemlerinde, ağız kokusunun neden olduğu dokuların ortadan kaldırılması amacı ile de uygulanabilmektedir.