Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul
Uyku Apnesi Ameliyatı

Uyku Apnesi Ameliyatı

Uyku apnesi, bir hasta uyurken meydana gelen solunumun durmasıdır. Her uyku apnesinin ana nedenleri farklıdır. Tedavi edilmeyen uyku apnesi olan insanlar uyku sırasında, bazen yüzlerce kez ve sıklıkla bir dakika veya daha uzun süre nefes almayı bırakır. Çoğu durumda, rüyada olan bu hastalar bu durumdan haberdar değillerdir, çünkü tam uyanma aşamasına geçemezler.

Uyku apnesi, solunumun durduğu ve birkaç kez başladığı, potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğudur. Yüksek seste horladığınızda veya gece uykusundan sonra bile yorgun hissettiğinizde uyku apnesine sahip olduğunuzu gösterebilir.

Uyku Apnesi Neden Olur?

Tıkayıcı uyku apnesi, boğazın arkasındaki kaslar gevşediğinde oluşur. Bu kaslar bademciklerden, yan duvarlardan ve dilden oluşur. Kaslar gevşediğinde, solunum yolları solunum sırasında daralır veya kapanır ve yeterince kişi nefes alamaz. Bu, kandaki oksijen seviyesini azaltabilir. Beyin nefes alamayacağınızı hisseder ve kişiyi uykudan uyandırır, böylece solunum yolunu tekrar açabilir. Bu uyanış hali genellikle çok kısa sürer.

Obstrüktif uyku apnesi olan hastalar uykuları hakkında bilgi sahibi olmayabilir. Aslında, bu tip uyku apnesi olan bazı insanlar bütün gece uyuduğunu düşünürler. Beyin solunum kaslarına sinyal göndermediğinde, merkezi uyku apnesi daha az sık görülen bir uyku apnesi şeklidir. Hastalar nefes darlığı ile uyanabilir ve güçlükle uyuya kalabilir.

Hangi Durumlarda Oluşur?

Üst solunum yollarının aşırı kilo sebebiyle daralması ve normalden daha fazla nefes alınması, büyümüş bademcikler, dilin normalden daha geride olması, horlama ve obstrüktif uyku apnesinin yaygın nedenleridir. Etin ve büyümüş bademcikler çocuklarda en sık görülen nedenlerdir. Kafatasının ve yüz kemiklerinin yapısal defektleri, nadiren de olsa uyku apnesine neden olur.

Obstrüktif uyku apnesi risk faktörleri arasında aşırı kilo veya obezite, sigara ve alkol tüketimi, ileri yaş, genetik faktörler ve uykuyu artıran bazı ilaçlar yer alabilir.

Teşhis Nasıl Konur?

Hastanın kendisinden ve yakınlarından ayrıntılı bir hikaye alınır. Ardından, kulak, burun ve boğaz ile ilgili ayrıntılı bir inceleme yapılır. Standart olarak, hastanın kalp atış hızı, oksijen seviyesi, beyin dalgaları, göz hareketleri, kas gerginliği ve göğüs aktivitesinin izlendiği ve kaydedildiği uyku testi kullanılır. Bu test sonucunda hastanın uyku sırasındaki noktaları kaydedilir, bu noktalara göre uyku apnesi olup olmadığı ve varsa ciddiyeti belirlenir.

Uyku Apnesi Çeşitleri

Obstrüktif Uyku Apnesi

Boğaz kasları gevşerken meydana gelen en yaygın uyku apnesi tipidir.

Santral Uyku Apnesi

Beyin solunum kaslarına uygun sinyalleri göndermediğinde meydana gelir.

Bileşik Uyku Apnesi

Merkezi uyku apnesi olarak da bilinen bileşik uyku apnesi sendromu, obstrüktif uyku apnesi ve merkezi uyku apnesi olan kişilerde görülür.

Uyku Apnesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uyku apnesinin kesin ve tek tedavisi yoktur. Tedavi birçok faktör dikkate alınarak gerçekleştirilir. Önce kilo kaybı, sigara ve alkol kısıtlaması uygulanmalıdır. Uyku apnesini şiddetlendirebilecek ilaçlar azaltılmalıdır. Çeşitli cerrahi olmayan tedaviler mevcuttur. Bunlar arasında, hastanın burnuna yerleştirilen yumuşak bir silikon maske seçeneği vardır. Bazı hastalarda, dil ve alt çene öne çekilebilir ve uyku sırasında kullanılmak üzere solunum yollarını genişleten bir intraoral cihaz kullanılabilir.

Ameliyat Hangi Koşullar Altında Uygulanabilir?

Uyku endoskopisi sırasında üst solunum yolu tıkanıklığı düzeyi belirlenir. Uyku apnesi olan hastalarda üst solunum yollarının genişlemesini sağlayan birçok cerrahi seçenek vardır. Nazal operasyonlar en sık yapılan operasyonlardır. Nazal ameliyatlar, horlama ve hafif uyku apnesi olan hastalarda etkilidir. Bu, orta ve şiddetli uyku apnesi olan hastalarda şikayetlerin azalmasına neden olur.

Yumuşak damak kasılması ve oluşumu, büyük bademciklerin çıkarılması, farinks şeklindeki değişiklik ve dilin köküne uygulanan kasılma yöntemleri uyku apnesi için en sık yapılan işlemlerdir. Burun ve tonsil ameliyatları çocuklara en sık yapılan ameliyatlardır.