Limamed, Atilla İlhan cad. No:8,34750 Ataşehir / İstanbul
Endoskopik Sinüzit Ameliyatı

Endoskopik Sinüzit Ameliyatı

Sinüzit probleminin tedavisinde günümüzde şiddeti ve açığa çıkan belirtilere göre farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Bu yöntemler sinüzit probleminin oertadan kalıdırlmasında, sinüs anatomilerinin düzeltilmesinde ve mukozal yapının tamir edilmesinde etkili olmaktadır. Endoskopik sinüzit ameliyatı da bu tedavi yöntemlerinden biridir. 

Endoskopik Sinüzit Ameliyatı Teşhis Süreci

Sinüzit problemi hastanın günlük yaşam konforlunu öneli derecede etkileyen ciddi bir problemdir. Her yaştan insanda görülebilen sinüzit problemi özellikle kronik baş ağrısı probleminin en büyük nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte toplumda oldukça sık görülen sinüzit problemi farklı nedenler sonucunda açığa çıkmakta, hastadan hastaya göre farklı şikayetlere neden olmaktadır. 

Sinüzite Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Sinüzit problemine neden olan faktörler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 •  Burun içerisinde polip oluşumu 
 •  Üst solunum problemleri
 •  Burun eğriliği ve septum deviasyon problemi
 •  Çeşitli alerjik reaksiyonlar
 •  Sinüslerdeki şekilde bozuklukları
 •  Sinüs ağızlarının anatomik olarak dar olması
 •  Sinüs içerisindeki mukozal yapının bozulması

Sinüzit Probleminde Başlıca Belirtiler

Sinüzit probleminin her hastada farklı şekil ve şiddette belirtiler açığa çıkardığını belirtmiştik. Bu belirtilerin başlıcaları aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 •  Baş ağrısı
 •  Burun tıkanıklığı 
 •  Burun ve geniz akıntısı
 •  Göz ve diş enfeksiyonları
 •  Yüzde dolgunluk hissi

Sinüzit Tanısı

Sinüzit problemi olan hastalar genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ve baş ağrısı ile doktora başvurmaktadır. Sinüzit probleminden şüphe duyulduğunda ise birtakım tanı yöntemleri uygulanmaktadır. Bu süreçte elbette ki hasta öyküsünün değerlendirilmesi ve ayrıntılı bir fizik muayene uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte endoskopik cihaz yardımı ile burun içi ve sinüz ağızlarının görüntülenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca sinüzit tanısında önemli radyolojik değerlendirmeler bulunmaktadır. Bunlar; tomografi ve MR tetkikleridir. 

Söz konusu radyolojik görüntülemeler ile hastanın tüm sinsülerinin görüntüsü değerlendirilebilmektedir. Böylece tedavi planlaması da oldukça nitelikli bir şekilde yapılacaktır. Sinüzit problemi akut ve kronik olarak sınıflandırılmaktadır. 

Akut Sinüzit Nedir?

Genellikle havadaki bakrteri ve virüslerin neden olduğu sinüzit türüdür ve alınacak bitrakım önlemler ile önüne geçilebilmektedir. Tedavi sürecinde genellikle konvensiyonel yöntemler tercih edilmektedir.

Kronik Sinüzit Nedir? 

Kronik sinüzit genellikle şikayetlerin 3 aydan uzun sürdüğü problemlerdir. Genellikle sinüslerdeki anatomik bozukluklar ya da mukozal yapının bozulması sonucunda açığa çıkmaktadır. Tedavi sürecinde genellikle cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. 

Endoskopik Sinüzit Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Önceki yıllarda açık ameliyat tekniği ile uygulanan sinüzit ameliyatları günümüzde endoskopik yöntemler ile gerçekleştirilmektedir.  Burun içerisinden uygulanan endoskopik sinüzit ameliyatı kamera sayesinde uygulama alanı görülerek gerçekleştirilmektedir. Klasik ameliyat tekniğine göre oldukça konforlu ve güvenilir bir yöntem olan endoskopik sinüzit ameliyatı;

- Yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir. 

- Özel durumlar dışında hastanede kalmak gerektirmemektedir.

- Sonrasında göz çevresinde oluşacak ödem ve morluklar geçicidir. 

Endoskopik Sinüzit Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Yaklaşık son 15 yıldır çoğunlukla tercih edilen endoskopik sinüzit ameliyatı; cerrahlar için zor ancak hastalar için kolay bir ameliyat olarak tanımlanmaktadır. Bu operasyon süreci ve sonrasında yaşanacak iyileşme sürecinde hasta açısından oldukça konforludur.